Kapat

Çocukken Hepimizin Mutlaka Korktuğu 8 Şey

Anasayfa
Kadın&Yaşam Çocukken Hepimizin Mutlaka Korktuğu 8 Şey
çocukluk korkuları

Herkesin korkuları var ve korkmak bir noktaya kadar iyidir. Korku, kültürden kültüre farklılık gösterirken, çoğu çocuğun bir noktada sahip olduğu bazı ortak korkular vardır. Peki bu tipik çocukluk korkuları nedir? Çocukken en çok neyden korkardınız, hatırlayabildiniz mi? İşte çocukken bizi dehşete düşüren 8 korku.

 

8 Birisinin sizi pencereden izlediğini sanıp korkmak

çocukluk korkuları

Hemen hemen hepimiz o gerilimi, o korkuyu hissetmişizdir. Birinin bizi pencereden izlediği korkusu, aslında 12-18 yaşları arasındaki insanlar için gerçekten çok büyük bir korku kaynağıdır.

 

7 Canavarlar

çocukluk korkuları

Hayal gücünüzün çocukken ne kadar aktif olduğunu hatırlıyor musunuz? Belki de hala öyle. “Yatağımın altında yatan bir canavar var, gece beni yiyebilir” diyerek uyuyamayan çocuklar bence hala var.

 

6 Doktora gitmek

çocukluk korkuları

Bu durum küçük yaşlarda bizim için gerçekten hiç eğlenceli değildi. Doktorlardan, hastanelerden ve özellikle iğneden tüm çocuklar çok korkar. Biz hastaneye korkudan gidemeyince, bu sefer onlar bize gelirdi. Okullarda yapılan aşı günlerinizi hatırlayın. Ağlayanlar, kaçmak isteyenler, kendine zarar verenler.. Herkesin gerilim içinde sırasını beklediği o anlar… 🙂

 

5 Anne veya Babadan ayrılmış olmak

çocukluk korkuları

Belki bunu hatırlamayabilirsiniz ama bu durumu yaşamayan çocuk yoktur. Ve ayrılık endişesi gerçektir. 5 yaşından önce bazı yaşlarda hepimizde bu durum gözlenmiştir. Dünyanın her yerinde her çocuğun ortak korkularından biridir.

 

4 Uyurken evimize sızan biri

çocukluk korkuları

Gece tam uykuya dalmak üzereyken bir anda aklına gelir. “ Acaba evde yabancı biri mi var?” , ”Lütfen en sevdiğim oyuncağımı alma” diye yorganın altında korkuyla beklediğin o anları hatırladın mı? Eminim çoğu kişi bu durumu yaşamıştır.

 

3 Çeşitli hayvanlardan korkma

çocukluk korkuları

Çoğu çocuk hayvan korkusu yaşar. Köpekler, inekler, yılanlar, böcekler.. Özellikle köpekler en korktuğumuz hayvanlardı. Bence de kesinlikle mantıklı. Düşünsene karşında senin kadar belki de senden daha büyük bir köpek var. Sen ne hissederdin?

 

2 Duş perdesinin arkasında kötü birinin olma durumu

çocukluk korkuları

Kimse yalan söylemesin, hepiniz baktınız. Ya duş perdesinin arkasına, ya kapının arkasına ya da herhangi bir şeyin arkasına baktınız. Acaba burda saklanan bir katil veya başka bir tehlikeli kişi var mı? Bizi en savunmasız anımızda yakalayacak biri?

 

1 Palyaço

çocukluk korkuları

Palyaço korkusu aslında çocuklarda en yaygın korkulardan biridir. Bazen yetişkinliğe kadar ilerlemektedir. Buna örnek olarak Stephen King’i gösterebiliriz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: