Kapat

Çipli Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır?

Anasayfa
Gündem Çipli Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır?

Kimliklerin değişmeye başlaması ve insanların kimlik değişimi için başvuruda bulunmak istemeleri üzerine çipli nüfus cüzdanları gündemde yerini almıştır. Son günlerde bu konuyla ilgili insanları paniğe sevk eden çeşitli spekülasyonlar çıksa da yeni kimlik kartlarının çıkarılması için hala vakit var.

Çipli Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli İşlemler

İlk olarak nüfusun kalabalık olduğu yerlerinde yaşıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Randevu işlemini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Online randevu için https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx bu adrese girerek alabilirsiniz. Online olarak almak istemeyenler ise çağrı merkezini arayarak alabilirler.

Randevu işlemini tamamladıktan sonra biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekecektir. Zaten nüfus cüzdanı için istiyorum dediğiniz de fotoğrafçı size gerekli fotoğrafı çekerek verecektir. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması önemlidir.

Gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra randevu zamanın da yanınızda eski nüfus cüzdanı ile nüfusa giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizlerden 16 TL’lik bir ücret tahsil etmektedirler. Bu ücreti yatırarak başvurunuz tamamlanır.

Başvurudan sonra hemen çipli nüfus cüzdanını alamıyorsunuz. Başvurunuz ile birlikte kimliğiniz hazırlanarak kargo yolu ile sizlere gönderiliyor. Bu süre ise yaklaşık 1 hafta kadar sürmektedir.

Yukarıdaki işlemleri sırası ile gerçekleştirdiğinizde sizde yeni çipli bir nüfus cüzdanına sahip olacaksınız. Çipli nüfus cüzdanları 2020’ye kadar yenilenmesi zorunludur. Bu süre dolmadan ve yoğunluk oluşmadan çıkarılması faydalı olacaktır. Bu yeni nüfus cüzdanlarının üzerinde bulunan çip ile devletin bilgisayarlarında saklanan tüm bilgileriniz ihtiyaç görüldüğünde anında ulaşılabilir durumda olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: