Kapat

Çiftçi Robot Thorvald

Anasayfa
Gündem Çiftçi Robot Thorvald

14 Çiftçinin Yaptığı İşi Tek Başına Yapabilen Robot Geliştirildi

Britanya’da Lincoln Üniversitesi ve Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bilim adamları tarafından geliştirilmiş olan ve Thorvald adlı çiftçi robot 14 çiftçinin yapacağı işleri birkaç saat içerisinde yapabilecek kapasiteye sahip.

Teknolojinin çılgınca gelişmesi sebebiyle gelecekte birçok mesleğin ortadan kalkıp insan gücü yerine robotların bu işleri yapacağına dair korku günümüzde birçok kişiyi tedirgin etmekte. Yapay zeka yazılımlarının geliştirilmesi ile başarılan işlerin yanı sıra çiftçilerin de benzer endişeleri yaşaması fazla uzakta değilmiş gibi gözüküyor. Britanyadaki Lincoln Üniversitesi ve  Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi ortak yapımı olan robot Thorvald 7 ile 14 çiftçinin yapmış olduğu işi birkaç saat içerisinde bitirerek zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayacak kapasiteye sahip gözüküyor. Hem akıllı telefonla hem de joystick ile kontrol edilebilme özelliğine sahip olan Thorvald verilen talimatlar ve direktifler ile yabani otları temizleme kamerası ile bulunduğu araziyi inceleme, mahsülleri saptama, toprağın azot miktarını ölçme, toprağın nemini ölçme, hasat yapma ve inanması zor olsa da hastalıkları tedavi etme gibi birçok özelliğe sahip.

Profesör Pal Johan Çiftçi Robot Hakkında Konuştu

 

Yapmış oldukları robot hakkında konuşan Profesör Pal Johan üretmiş oldukları robot Thorvald sayesinde bu robotu kullanacak olan çiftçinin her zaman tarlasında bir nevi özel ajanı olduğunu, istediği zaman bitkileri izleyerek fotoğraf çekebileceğini ve böylece küf ve olmasın muhtemel diğer olumsuz durumların büyük ölçüde azaltılarak hasar riskinin oldukça düşük seviyelere indirileceğini ifade ettiği konuşmasının devamında Profesör Pal Johan;Thorvald tarafından küf oluşumunun önüne geçmek için ultraviyole ışınlarının kullanıldığını ve çiftçilerin küf oluşumunun önüne geçmek için kullanmış oldukları ilaçların yakın gelecekte çok daha alt seviyelere ineceğini belirtti.


Çiftçi robot Thorvald ile ilgili bazı bilim adamlarının yumuşak olan sebze ve meyvelerin toplama işlemleri sırasında robotun konularının hassaslık seviyesinin ne olacağı bu sebze ve meyveleri toplama işlemi sırasında hasar verip vermeyeceği gibi konular kafa karıştırırsa bile zaman içerisinde yapılacak çalışmalar ile bunun da çözümünün bulunacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: