Kapat

Charlie Chaplin Kimdir?

Anasayfa
Bilim&Kültür Charlie Chaplin Kimdir?

Baston denilince aklınıza ilk kim gelir ? Eğer cevabınız büyük babanız değilse geriye tek bir seçenek kalıyor. Charlie Chaplin. Yani namı diyar Şarlo.

Charlie Chaplin ‘’Diktatör’’ filminde canlandıracağı Adolf Hitler’den dört gün önce 16 Nisan 1889’da İngiltere’de dünyaya geldi. Annesi ve babası küçük yaşta boşanan Charlie tiyatrocu olan annesi ile beraber yaşıyordu. Henüz beş yaşındayken annesi ile şarkı söyleyip dans ediyordu, ama bir gün annesi hastalandı ve artık eskisi gibi çalışamaz hale geldi. Böylece küçük Charlie için zor zamanlar başladı. Annesinin hastanede kaldığı dönemlerde Charlie bakım evlerinde, kimi zamanlarda sokaklarda kalıyordu.

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

Yıllar geçtikçe Charlie kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi ve tiyatrocu olarak kumpanyalara katıldı, turne turne gezmeye başladı. Chaplin 1913’te gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde ilk kez kamera karşısına geçti. Yavaş yavaş filmlerde kendisini göstermeye başlayan Chaplin aldığı rollerin birinde doğaçlama bir tip yarattı. Seyirci komik bıyığı, bastonu, melon şapkası ve dar ceketiyle Şarloyu birden sevmişti. Onun sürekli çevirdiği bastonla paytak paytak yürüyüşüne bakıp kahkalar atıyor bir yandan da onun gözlerine bakıp ona büyük bir sevgi besliyorlardı. Bu adamda hem komik hemde çok hüzünlü bir şey vardı ve bu şey insanların hem kalbine dokunuyor ve onları etkiliyordu. Böylece Chaplin Şarlo tiplemesiyle 60’dan fazla film çevirdi. Bu filmlerde insanları güldürürken bir yandan da toplumsal sorunlara değiniyor otorite ile adeta dalga geçiyordu.Altına Hücum, Şehir Işıkları, Modern Zamanlar, Büyük Diktatör önemli filmlerinden sadece bazıları.

Büyük üstat Charlie Chaplin

Gösterildiği her ülkede insanların beğenisini kazanan filmler çeken Chaplin’in başka sorunları vardı. Yaşamaya başladığı Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddetmesinin ardından hakkında karalama kampanyaları çıkmıştı. Kendinden yaşça genç kadınlarla yaptığı dört evlilik bir babalık davası, bir kavgaya karışma ve altına hücum filmindeki bazı sahnelerin komünizm propagandası olarak yorumlanması gibi olayların etkisiyle 1953 yılında Chaplin Amerika’dan sürgün edildi. Bunun üzerine ailesini de yanına alarak İsviçre’ye yerleşti ve geri kalan hayatını burada geçirmeye karar verdi.

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

1972 yılında Oscar Özel Ödülü’nü almak için yıllar sonra Amerikaya geri döndü. 1975 yılında 86 yaşında iken İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye ünvanına layık görüldü. 25 Aralık 1977’de 88 yaşında iken uykusunda öldü. Sinema tarihinde belkide en çok taklidi yapılan tiplemelerden biridir Şarlo. Hafızalarımıza öyle bir kazınmış ki 88 yaşında hayata veda eden Chaplin’in makyajsız yüzünü gözümüzde canlandırmamız zor gibi. Son bir bilgi daha verelim. Vakti zamanında Charlie Chaplin’e en çok benzeyenler yarışması düzenlenmiş. Bu yarışmaya Charlie’nin kendisi de katılmış. Kaçıncı olmuş dersiniz? Birinci mi? Yanılıyorsunuz. Üçüncü olmuş. Hayat bazen tuhaflıklarla dolu 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: