Kapat

Cep Telefonu ve Tabletler İçin Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Teknoloji Cep Telefonu ve Tabletler İçin Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Ülkemiz yurtdışı seyahatlerinden dönüşlerde cep telefonu, tablet gibi cihazları getirmek oldukça yaygın. Bu cihazların ülkemizde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeleri için bir pasaport üzerine kayıt yapılması gerekmektedir.

Cihazın Pasaport Kayıt İşlemleri

Yurt dışından gelen cep telefonu ve sim kartla desteklenen cihazların kayıt işlemlerini yapmak için e-Devlet uygulamasından faydalanmak mümkündür. Operatörler aracılığıyla da kayıt işlemleri yaptırılabilir. Kayıt işlemlerinin pasaport sahibi tarafından yapılması şarttır.

Operatörler vasıtasıyla kayıt işlemi yapılacaksa, operatör bayilerinin harç ücretiyle beraber ayrıca ücret talebinde bulunması mümkündür. E-Devlet üzerinden yapılan kayıt işlemlerinde sadece harç ücreti ödenir.

Cihazların Kayıt Dışı Kullanımı

Yurt dışından gelen bir telefon ya da tablete sim kart takılırsa 120 gün süreyle kullanılabilir. 120 günün sonunda ise cihaz kapanır ve IMEI kayıt işleminin yapılması zorunlu hale gelir. Bir pasaport ile yurtiçine giren cihazlar için dört ay kayıt süresi vardır. Bu süre geçerse cihaz kaydı yaptırmak mümkün olmaz ve bir pasaport için iki yılda sadece bir kez IMEI kaydı yapılabilir.

E-Devlet üzerinden yapılan kayıt işlemlerinin ödemesi bankalar aracılığıyla havale veya EFT ile yapılabilir. Ödeme İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı kullanılarak da yapılabilir. Bayiler aracılığıyla yapılacak kayıt işlemlerinde önce Vergi Dairesine ödeme yapıp dekont almak ve dekont ile operatör bayisine gitmek gerekir, dekont olmadan kayıt yaptırmak mümkün olmaz. Yurtdışından gelen elektronik cihazlar için pasaport kaydı nasıl yaptırılır sorusuna e-Devlet ve operatör bayileri aracılığıyla denilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: