Kapat

Çağrı Merkezinde Çalışmanın Zorlukları

Anasayfa
Bilim&Kültür Çağrı Merkezinde Çalışmanın Zorlukları

Çağrı merkezlerinin kuruluş amacı müşterilerle iletişime geçmek, telefon ile yeni satışlar gerçekleştirmek, insan ilişkileri sağlamak, müşteri şikâyetlerini almak ve yeni müşteriler edinmektir. Çağrı merkezlerinin verdiği eleman ilanlarına çok sık rastlanır çünkü çalışan sirkülasyonu çok fazladır. Çağrı merkezinde çalışmanın zorlukları burada çalışanlar tarafından dile getirilmekte.

Şirketler çağrı merkezleri aracılığıyla var olan müşterilerini ellerinde tutmak ve yeni müşteriler kazanmak amacıyla çalışmalar yapmakta ve yaptıkları anketlerle müşteri taleplerini belirlemeye çalışmaktadır. Şirketlerin çağrı merkezlerinde çalışan elemanları ellerinde tutmak için gayret gösterdiği görülür fakat yine de çalışanların ayrılmasına engel olamazlar.

Düşük Ücretle Çalışmak

Çağrı merkezinde çalışmanın zorlukları arasında düşük ücretle uzun çalışma saatlerinde çalışmak söylenebilir. Çağrı merkezlerinde eleman ücretleri düşüktür ve bunun yanında ücret politikalarının da çok belirli olmadığı görülür. Çağrı merkezlerinin hizmet yılını dikkate alması ve ona göre ücretlendirme yapması makul bir yöntemdir fakat sistem böyle yürümemektedir.

Şirketlerin Kötü Yönetimleri

Pek çok çağrı merkezinde üstlerin altlarına kötü ve saygısız davranıyor olması çalışanların işi bırakmalarına neden olmaktadır. Yaptıkları işe önem veren çağrı merkezlerinde bu konu ile ilgili eğitimler verilmektedir.

Kariyer Konusunda Yaşanan Umutsuzluk

Kişilerin kariyerlerini geliştiremedikleri düşüncesi çağrı merkezinde çalışmanın zorlukları arasında görülebilir. Oysa çağrı merkezlerinde hızla ilerlemek mümkündür. Çalışanların çoğu çağrı merkezlerinde çalışıp görevlerinde yükselmeyeceklerini düşünmektedirler.

İnsan Diyalogları

Çağrı merkezlerinde çalışanların çoğu telefonla irtibata geçtikleri kişiler tarafından gördükleri muameleden şikâyet ederler. İnsanlar tüm şikâyetlerini çağrı merkezlerinde karşılarına çıkan çalışanlara aktarırlar oysa şikâyetlerin muhatabı onlar değildir.

Çağrı merkezleri personel alırken seçici olmak durumundadır ve aldıkları personelin şirket standartlarını düşürmemesi önemlidir. Bu durum diğer çalışanların motivasyonun düşmesine neden olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: