Kapat

Bir Sinema Şaheseri : Das Boot

Anasayfa
Film&Sinema Bir Sinema Şaheseri : Das Boot

Ünlü yönetmen Wolfgang Petersen’in yönetmenliğini yaptığı 1979 yılında çekilen ve 1981’de vizyona giren Das Boot, tam anlamıyla sinema tarihinin şaheser yapıtları arasında bulunuyor. 293 dakika boyunca izleyicileri dinmek bilmeyen bir gerilim ile ekranlarının başına kilitlemeyi başarıyor.

U-Boat adı verilen denizaltılar 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından Akdeniz ve Baltık Denizine gönderilerek buradaki düşman gemilerini avlamakla görevlendirildiler. Bu denizaltılarla birlikte toplamda 40 bin asker denize açıldı. Bu askerlerin 30 bin kadarı bir daha karaya ayak basamadılar. U-Boat’lar zamanının teknoloji harikaları olsalar da yenik düşmelerinin en büyük sebepleri ise uzun süre denizde kaldıklarından dolayı biten elektrik enerjileri olmuştur.

Filmde de Almanlar tarafından Akdeniz’e gönderilen bir U-Boat denizaltı mürettebatının başından geçen olaylar anlatılmakta. Filmin neredeyse tamamına yakını denizaltının içinde geçiyor. Dar ve kapalı bir ortamda geçen bu film, bu anlamda izleyiciyi de hemen etkisi altına almayı başarıyor. Film Alman yapımı olduğu için oyuncuların tamamı Alman ve filmde kullanılan dil Almanca. Bu bakımdan alt yazılı bir şekilde orijinal dili ile izlemek filmin havasını yakalamak adına son derece mantıklı olacaktır.

Das Boot filminde oynayan oyuncuların hiç birisi bu filmden sonra sinema sektöründe ses getirmiş oyuncular değil. Ancak kesinlikle her birinin mükemmel birer oyunculuk sergilediklerini söylemek yanlış olmaz. 2. Dünya Savaşını denizaltılar üzerinden değerlendiren bu filmi biraz sabrınız ve zamanınız varsa beğeneceksiniz. 1979 yılında 293 dakika olarak çekilen Das Boot filminin ilerleyen zamanlarda editlenmiş daha kısa bir versiyonu da piyasaya sürüldü. Hangisini izleyeceğinizin seçmek size kalmış.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: