Kapat

Bir Psikopat Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

Anasayfa
Testler&Listeler Bir Psikopat Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

Hepimiz psikopatlık içeren filmler izledik ya da psikopatları tarif eden kitaplar okuduk. Genellikle soğukkanlı katiller ya da tecavüzcüler ya da saf kötülük yapan kişiler olarak tasvir edilmektedirler. Bazı psikopatlar bu durumdaysa da hepsi şiddetli katiller değildir. Bazı psikopatların normal yaşamları ve işleri vardır. Bir psikopat olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu 10 işaretten oluşan liste onu anlamanıza yardımcı olabilir.

Antisosyal Kişilik Bozuklukları vardır.

Bir kişilik özelliği olarak kabul edilir ve psikologlar tarafından kullanılan çeşitli kişilik testleriyle ölçülür. Araştırmalar antisosyal özelliklere sahip kişilerin genellikle psikopat olarak adlandırıldığını açıklar. Ancak, bu tanı yalnızca en az 18 yaşında olanlara verilebilir. Çünkü zihinsel sağlık uzmanları çocukları daha iyimser bir şekilde görme eğilimi gösterirler. Bir çocuğun gelişimsel düzeyi, kişiliği ve mizaçı büyüdükçe değişir. Birçoğu çocukluğun sorunlu davranışlarının erken müdahale ile düzeltilebileceğine inanmaktadır.

Bununla birlikte, antisosyal kişilik bozukluğunun bir çocukluk versiyonu var. Bu durum “davranış bozukluğu” olarak bilinir. Davranış bozukluğu olan her çocuk antisosyal kişiliklere sahip değildir. Davranış bozukluğu ölçütleri, isyankar bir gencin davranış bozukluğu tanısı koyulabileceği noktaya kadar oldukça belirsizdir.

Empatiden ve Vicdan Duygusundan Yoksundurlar

Araştırmalar göre, başkaları için pişmanlık ve empati eksikliği, antisosyal kişilik bozukluğu için tanı ölçütlerinden biridir. Psikopatlar kendi kendine yeterlidirler ve başkalarının bakış açılarını anlamada güçlük çekerler. Genellikle başkalarının ihtiyaçlarını, inançlarını ve güvenliğini göz ardı eden bir model gösterirler. Ayrıca, başkalarının haklarını, özellikle kişisel kazanımları ihlal edebilirler.Bu nedenle, psikopatlar eylemleri için pişmanlık ve suçluluk duymazlar. Çoğu zaman, başkalarını kötü muameleye ve kötü davranışlarını mantıklı hale getirmeye çalışırlar. Örneğin, psikopatlar kişinin hırsızlığı hak ettiğini söyleyerek birinden bir eşya çalmasını haklı çıkarabilir, çünkü eşyası çalınan kişi eşyasını gözetimsiz bırakmıştır ve hak etmiştir.

İşkence Yaparlar ve Hayvanları Öldürürler

Canlılara işkence yapmak bir davranış bozukluğun, psikolojik bozukluğun bir belirtisidir. Hayvanlara karşı psikopat davranış örnekleri arasında, toplumumuzda sıkça avlanmayan veya kötü muamele görmeyen kediler, köpekler, atlar veya diğer hayvanlarda yanma, dayak veya öldürme sayılabilir.

Sorumsuzdurlar

Antisosyal kişilik bozukluğunun bir başka kriteri de sorumluluk eksikliğidir. Psikopatlar kumar oynamak veya başka pervasızca finansal işlemleri yapabilir. Bu sorumluluk eksikliği, psikopatın yaşamının diğer alanlarını da etkileyebilir. Örneğin, işyerinde dolandırıcılık yapabilir veya özgeçmişlerinde kimlik bilgileriyle ilgili yalan söyleyebilir, bu da istihdamının sona ermesine neden olabilir.

Düşüncesizlerdir

Düşüncesizlik, antisosyal kişilik bozukluğunun bir diğer belirtisidir. Bu, farklı şekillerde sergilenebilir. Psikopatlar, hareketlerinin sonuçlarını düşünmeden dürtüsel olarak şeyler söyleyebilir, yapabilir veya satın alabilir. Bu davranış, psikopatlar tarafından sergilenen diğer birçok semptom ve davranışa katkıda bulunur. Örneğin, dürtüsel olarak para harcayabilir, mali yükümlülükleri ile sorumsuzluğuna katkıda bulunurlar. Öfkelerini kontrol etmekte zorluk çekebilirler ve dürtüsel olarak agresif veya şiddetli davranıyor olabilirler.

Bu dürtüsellik ve saldırganlığı açıklayan bazı nörolojik bulgular var. Araştırmacılar, psikopatlardaki az gelişmiş frontal lobları buldular. Frontal lobunuz alnınızın arkasında yatan beyninizin bir parçasıdır ve daha üst düzey düşünmeyi ve zekanın bazı yönlerini kontrol eder. Ne yapacağınızı planlamanıza ve söylemenize ve eylemlerinizin sonuçlarını anlamanıza yardımcı olur. Frontal lob anormallikleri, yürütücü işlev bozukluğunun bozulması (planlama ve problem çözme), dikkat ve yoğunlaşma ile ilgili sorun ve dürtüsel davranış ile ilişkilendirilmiştir.

Umursamazdırlar

Umursamazlık, antisosyal kişilik bozukluğunun bir diğer belirtisidir. Araştırmalar, bunu “kendisinin ya da başkalarının güvenliğini göz korkutan bir ihmal” olarak tanımlıyor. Psikopatlar kendi kendine emici olma eğilimindeyken, dürtüsü bazen kendi sağlıklarını ve güvenliğini tehlikeye atıyor.

Umursamaz sürüş, harcama, madde kullanımı ya da cinsel davranışlarla meşgul olabilirler. Psikopatlar genellikle korkusuzdur, bu da döküntü davranışlarına katkıda bulunur. Bununla birlikte, tüm psikopatlar bu tür bir davranış sergilemez.

Sabıkalıdırlar

Psikopatlar suç faaliyetlerine girerler çünkü diğer insanlara kötü şeyler yapma konusunda suçluluk duymazlar (pişmanlık duymaksızın). Başkalarının bakış açılarını anlamada güçlük çekiyorlar ve bu nedenle ihlal, saldırı ya da çalınmak için neler hissettireceklerini (empati yokluğu) anlamıyorlar. Bu nedenle, para cezaları veya tutuklamalar gibi eylemlerinin olumsuz sonuçlarını düşünmeden suç işleyebilirler.  Pek çok psikopat yasa dışı faaliyetlerde bulunurlar ve ceza evindeki kişilerin %50’si psikopat kişilerdir. Davranışlarını kontrol etmede zorluk çekmeyen ve IQ’ları yüksek olan psikopatlar yasa dışı faaliyetlerden kurtulma olasılığı daha yüksek olabilir.

Hoş ve Büyüleyici Görünebilirler

Sevimli bir kişiliğe veya konuşma yoluna sahip olmak, antisosyal kişilik bozukluğu için resmi bir belirti ya da ölçüt değildir, ancak psikopatlarda sıklıkla görülen bir özelliktir. Her ne kadar empati ile ilgili sıkıntıları olsa da, toplumsal beklentileri ve diğer insanların nasıl davrandıklarını, empati ve iyilik halini taklit edip ettirebileceklerini anlamışlardır. Bu, psikopatların kolayca kontrol etmesini ve diğer insanlardan faydalanmasını sağlar.

Manipülatiftirler

Antisosyal kişilik bozukluğunun nihai bir belirtisi manipülasyon ve aldatmacadır. İstediğini elde etmek için ne gerekiyorsa yapmaya istekli oldukları için sıklıkla soğukkanlı görülürler. Bu özellikler sıklıkla psikopatları olumsuz etkilemekle birlikte, bazıları bu davranışları daha olumlu bir şekilde uygulayabilir. Örneğin, psikopatlar genellikle satış temsilcileri, CEO’lar ve avukatlar kadar iyi çalışır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: