Kapat

Ay’ın Neden Tek Tarafını Görürüz ve Süper Ay Mevzusu

Anasayfa
Bilim&Kültür Ay’ın Neden Tek Tarafını Görürüz ve Süper Ay Mevzusu

Ay’ın neden tek tarafını görürüz hiç düşündünüz mü? Bu gerçeği hiç duymamış veya duymuş ama nedenini bilmeyenler, hazırsanız başlayalım.

Albümlere, kitaplara, senaryolara konu olmuş Ayın karanlık yüzü kavramı. Peki bunun tam anlamıyla hatalı bir kullanım olduğunu söylesem hayal kırıklığına uğrar mıydınız? Hatta bir çok komplo teorisyeni de Ayın bir tarafının karanlık oluşu ile ufoların burada saklandığını öne sürmüştür. Doğrusu Ayın öteki yüzü, bize görünmeyen tarafı olmalı. Ayın yalnızca tek tarafını gördüğümüz konusunda hem fikir olduğumuza göre şimdi bu nasıl oluyormuş ve neden Ayın karanlık yüzü olarak popüler olmuş bunu öğrenelim.

Ayın Neden Tek Tarafını Görürüz

Tidal Locking yani Türkçeye çevirdiğimizde kütle çekimsel kilitlenme veya gelgitsel kilitlenme olarak bahsettiğimiz sebep bunu yaratıyor. Bu durum aslında gezegenlerin uydularında çok fazla rastlanan bir şey. Basitçe anlatmak gerekirse Ay gibi gök cisimleri gezegenlerin yörüngesinde çok fazla kütle çekimine maruz kalmıştır. Bu çekim sebebi ile oluşan Ayın şeklindeki küçük orandaki bombe Ayın hiç bir zaman Dünya’ya öteki yüzünü dönmemesine sebep olur. Ay ne zaman kendi çevresinde daha hızlı veya daha yavaş dönmeye çalışırsa kütle çekimsel kilitlenme buna izin vermez  ve tekrar onu aynı dengeye sokar. Bu sebeple Ayın hep aynı yüzünü görürüz. Öyleyse Ayın karanlık yüzü fikri nereden çıktı?

1960’lara kadar Ay’ın arkasına bir uzay aracı gönderememizden kaynaklı böyle bir kavram ortaya atılmış. Yani dünyadan bakarak böyle bir yanılgı oluşmuş. İlk fotoğraflama Sovyetler Birliği’nin yani şuan ki adıyla Rusya’nın Luna 3 adını verdiği uzay aracıyla yapıldı. 1959 yılında yapılan bu ilk fotoğraflamadan sonra 1965 yılında yine Sovyetler Birliği tarafından Zont 3 adını verdikleri araç ile daha yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekildi. Sonrasında Amerika Uzay Programı Apollo 8 ki bu 1968 de ve Apollo 17’e kadar olan bütün Apollo görevlerindeki mürettebat ayın arka yüzünü bizzat kendi gözeleriyle görmüştür. Sonuçta sadece yüzünün o kısmını bize dönmüyor. Oraya da güneş gelir ve karanlık olma zorunluluğu yoktur.

Ayın Neden Tek Tarafını Görürüz

Ayın Neden Tek Tarafını Görürüz

Peki gelelim süper Ay mevzusuna. Aslında çok basit ve hiç karışık olmayan bir açıklaması var. Dolunay olarak bildiğimiz en parlak Ayın Dünya ile olan ekseninde en yakın noktaya gelme olayıdır. Yani ay normal dolunay boyundan %14 daha büyük ve %30 daha parlak gözükür. Dünyamızın arkasını bile döndürmediği Ay’a bakış açımızı değiştirince diğer yüzü için üretilen hurafelerde iyiden iyiye yok olmuş. Zaten hayatta da öyle değil mi? Bakış açımızı değiştirmeden olaylara bakmak bizi sıkıntıya sokmuyor mu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: