Kapat

Ay Hakkında 10 Enteresan Bilgi

Anasayfa
Bilim&Kültür Ay Hakkında 10 Enteresan Bilgi

Dünyanın incisi, şairlerin ilham kaynağı, astronomik olayların başkahramanı olan ay, dünyamızın tek uydusudur. Tarih öncesinden beri gökyüzü gizemini çözmeye çalışan herkesin ilk araştırma konusu olmuş fakat yakın zamana kadar gizemi çözülememiştir. Şiirlere, şarkılara konu olmuş Ay hakkında 10 enteresan bilgi ile ilgili bir yazı hazırladık.

Hem kendisi hem de dünya çevresinde dönmesi sebebiyle her açısına güneş ışığı alabiliyor. Bir tarafının sürekli karanlık olduğunu iddia edenler de var fakat araştırmalar bunları tam olarak doğrulayamadı.

Ay’ın Dünya’dan daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor. Ay hakkında 10 enteresan bilgi arasında onun biraz hırpalanması da var. Üzerinde bulunan irili ufaklı çok sayıda kriter Ay’ın adeta bir savaştan çıkıp dünyanın yörüngesine oturduğunu göstermekte.

Ay’da bir atmosfer mevcut olmadığı için Güneş ışınları tutulmaz. Bu yüzden Ay’dan bakıldığında uzay karanlık görülür.

Isı dengesi değişkendir. Güneşe bakan yüzü 100 derece, diğer yüzü ise -100 derecedir. Bununla birlikte gece gündüz arasındaki ısı farklılığa çok fazladır.

Ay’ın İnsan Davranışlarına Etkileri

Araştırmalar devam etse de özellikle dolunay dönemlerinde hiç uyuyamama veya günlük uykularda kısalmalar meydana geliyor. Bu süreç gerginlik hissini tetikleyebiliyor. Dolunay zamanlarında dikkatli olmakta fayda var diyor astrologlar. Kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Ay hakkında 10 enteresan bilgi arasında varoluşu da vardır. Ayın güneş sistemine nereden geldiği veya nasıl oluştuğuyla ilgili henüz bir bilgi bulunabilmiş değil.

Ay dünyayı her yüzyılda 1,5 mili saniye yavaşlatıyor.

Ay’daki yer çekimi Dünyanın yaklaşık olarak 1/6’sı kadardır. Bu sayede zıplayınca yere düşme süresi de oldukça yavaştır.

Ay olmasaydı bir gün yaklaşık 6-8 saat sürerdi

Dünya ile olan çekim kuvvetleri sayesinde Dünya, Ayın ekseninden çıkmasını engelliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: