Kapat

Aslanlar Hakkında 5 Değişik Bilgi

Anasayfa
Bilim&Kültür Aslanlar Hakkında 5 Değişik Bilgi
Aslanlar Hakkında Bilgi

Aslanlar hakkında daha önce hiç duymadığınız bu bilgileri sizin için kaleme aldık.

Aslanlar insanoğlunun her döneminde dikkatini çeken bir hayvandır. Saldırgan olmaları, yaşam şekilleri ve en önemlisi güçleri bizlere akıl almaz gelir. Tam olarak ormanlarda yaşamasalar biler ormanların kralı lakabını almışlardır. İnsanlar aslanların ilginçliğinden dolayı onlara yakınlaşmak, onlara sahip olmak isterler. Olur da bir aslan görürseniz sakın onla bir dostluk kurmak istemeyin. Hani şu fotoğraflarda gördüğünüz aslana sarılan adam var ya bir de onun arka planı var. İnsanlar neredeyse insanlar gibi eğitiliyorlar. Kendilerine yemek verenin insan olduğunu anlayınca ona itaat etmek zorunda kalıyorlar. Bir aslan sizi gördüğü an da tek düşündüğü şey et parçasıdır. Geceleri insanlardan tam 8 kat daha iyi görürler. Bundan dolayı daha iyi insan avlayabilirler.

Biz küçükken televizyonda aslan kükrediğinde güzel bir çizgi filmin çıkacağından emin olurduk. Film ya da çizgi film Werner adlı birine aitti. Herkes bunu bilirdi ama aslanın nasıl kükrediğini bilmezdi. Şimdilerde aslan olmasa bile sorun yok. Bilgisayar ile bunu halledebiliyorlar. Bundan 30 yıl öncesine bakarsak aslan bir yatağa boylu boyunca yatırılıyordu. Ayakları da esnek olmasa bile zorla bağlanıyordu. Gerisi kolay, kırbaç ile aslan sinirlendirilip kamera kaydına alınıyordu.

Aslanlar Hakkında Bilgi

Aslanlar Hakkında Bilgi

Duruma göre çalışkan hayvanlar

Ormanlar kralı aslanı düşündüğümüzde sürekli çalışan, yavrularına et götüren hayvanlar olduklarını hayal ederiz. Tabi bu da gerçek değildir. Aslanlar uyku konusunda oldukça iddialı hayvanlar. Günde 20 saat uyuyabiliyorlar. Ama iş cinselliğe gelince o kadar tembel değiller. Yetişkin bir aslan çiftleşme zamanında günde 20-40 defa çiftleşebiliyor. Haberleri açtığımızda öyle şeyler duyuyoruz ki hayvan olsa bile bunu yapmaz diyoruz. Etiyopya’da zorla evlendirilmek istenen bir kız, bir adam tarafından kaçırıldı. Adam bununla kalmayıp kıza işkence de etti ve bu kızın yaşı daha 12. Bu kız çocuğu 3 aslan tarafından kurtarıldı. Polis kayıtlarına göre kızın çığlıklarını duyan aslanlar kızı kurtarıp, adamı kızın yanına yaklaştırmadılar. Etiyopya polisine göre, aslanlar kızın çığlıklarını yavrularının sesine benzettiği için ona dokunmadılar. Aslanların oradan ayrılması ise polislerin siren sesi ile oldu.

Aslanlar Hakkında Bilgi

Aslanlar Hakkında Bilgi

Son bilgi ise aslanların bir nevi kanunu. Soylarını çoğaltma ve geleceğe bırakma iç güdüsü. Her grubun bir lideri var, aslanlar arasında da liderlik savaşları oluyor. Savaşta da mutlaka bir aslan galip geliyor. Yeni liderliğe geçen aslanın yaptığı ilk iş ise diğer yavruların hepsini öldürmek. Böylece kendi soyundan bir nesil üretiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: