Kapat

Aşkından Deliren Kadın Deli Ayten

Anasayfa
Bilim&Kültür Aşkından Deliren Kadın Deli Ayten

Bir kadın düşünün ki sevgisinden delirmiş, aşkını duymayan kimse kalmamış ve bu aşkı tüm şehre yayılmış, öldükten sonra heykeli bile yaptırılmış bir kadın.. Sevdiği İçin Deliren Deli Ayten.

Ülkemiz kesinlikle dünyanın en renkli yerlerinden birisi. Yaptığımız şeyler dünya medyasında yer alsa büyük çoğunluk bizi konuşur. İklimin farklı farklı olmasından mıdır bilinmez oldukça farklı karakterlerimiz vardır. Nefretimizden korkulsa da aşklarımız efsane haline gelmiştir. Sokakta yürürken dilenci diyerek önemsemediğimiz, deli diyerek korktuğumuz insanların ayrı ayrı hikayeleri vardır. Deli Ayten’de işte bu hikayelerden birine sahiptir. İşte Deli Ayten’in hikayesi;

Bursa esnafı tarafından sahiplenilmiş, öldüğü zaman büyük hüzne sokmuştur insanları. Ayten Şenhoca yani Bursalıların söylediği isimle Deli Ayten bir roman mahallesinde dünyaya gelmiştir. Üç yaşında menenjit geçirir. Maddi imkansızlık mıdır yoksa bilinçsiz davranmak mıdır bilinmez beyinde hasarlar meydana gelir. Ancak normal hayatına devam edebilmektedir. Ayten 15-16 yaşlarına geldiğinde kendisinden 5-6 yaş büyük bir adama aşık olmuştur. Ama ailesi bu duruma karşı çıkarlar ve kızlarını bu adama vermezler. Çok seven Ayten yemeden içmeden kesilir. Söylenilenlere göre bu dönemde kaybetmiştir aklını. Aile korkusundan doktor doktor gezse de Ayten için bir çare bulamazlar ve mecburen kızı sevdiğine verirler.

Evlenince her şeyin normal olacağı, mutlu olacakları sanılsa da Ayten normal değildir, Hasan’da sürekli içmektedir. Ve bir gün Hasan her şeyi bırakıp gider, resmen evden kaçmıştır. İşte Ayten durum böyle olunca çantasını takmış, kocasından kalan cümbüşü yanına almış ve yola çıkmıştır. Her gün sokak sokak kocasını aramaktadır. Kötü haber de çok geçmeden Ayten’in kulağına gelmiştir. Hasan ölmüştür. Deli Ayten bunu duyunca tüm Bursa’yı karış karış yürümüştür. Herkes onu sevmiştir. Kapalıçarşı’da laf atışmaları, elindeki cümbüşü, çocukların peşine takılmaları birer efsane olarak kalmıştır. Kocasının ölümünden sonra iyice deliren Ayten derme çatma bir evde yaşamaktadır. 1992 yılında da bu evde ölü olarak bulunmuştur. Ayten’in seveni oldukça fazladır. Üç binden fazla insan Ayten’in cenazesine katılmıştır. 2009 yılına gelindiğinde de heykeli, yaşadığı yerdeki parka yaptırılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: