Kapat

Neden Kendimizi Üzüp Aşk Acısı Çekiyoruz?

Anasayfa
Kadın&Yaşam Neden Kendimizi Üzüp Aşk Acısı Çekiyoruz?

Neden aşk acısıyla, ayrılık acısıyla kendimizi paralıyoruz? Değer mi? Aşk acısı ve Ayrılık acısı nasıl atlatılır?

Güzel giden bir ilişki ya ya sorunlu giden bir ilişki bazen ayrılıkla sonuçlanabilir. Kişiler ayrılık neticesinde çok olumsuz duygular yaşayabilirler, genel olarak bilinen şekilde aşk acısı dediğimiz şey ortaya çıkabilir. Aşk acısı neden ortaya çıkabilir? Ben kendi deneyimlerimden, gözlemlerimden edindiğim kadarıyla şöyle bir fikre sahibim, kişinin temelinde sonsuzluğa duyulan bir aşk var, sonsuzluk özlemi var. Her biten ilişkiyle beraber bir şeylerin bizim için sonsuz olmadığını sonlu olduğunu hissedip aslında biraz daha kaygılanabiliyoruz. Bir de şöyle bir durum var aslında her yaşanılan acıyı, kederi bir hastalık gibi sınıflandırıp bunları yaşamamak gerek.

Şöyle düşünün ki bir kaleminizi dahi kaybetseniz içinizde bir gerginlik, bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Önem verdiğiniz bir ilişki yaşıyorsunuz ve sonrasında kaybediyorsunuz. İnsanın acı, kaygı, depresif duygu durumlarını yaşaması olumsuz duygu durumlarını yaşaması gayet normal. Sıkıntı, bizim için belirli bir süreden sonra hala bu duygu ve durumun bitmesini beklediğimiz sürede yani bu duyguların geçmesini beklediğimiz sürede hala geçmiyorsa o zaman bizim için sıkıntı. O yüzden yani aşk acısını yaşamamanın bir yolu yok. Mümkün mertebe bunu yaşayacaksınız, bir süre üzüleceksiniz, kederleneceksiniz sonra hayat sizin için yine devam edecek.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur hesabı..

Peki aşk acısını biraz daha hızlı atlatmak ve hafifletmek için neler yapabiliriz? İlk olarak benim söylemek istediğim şey; şimdi insanların birbirine bağlantıları çok daha fazla ve bir sevgiliden ayrılmak eskisi gibi kolay değil. Facebook’tan, Twitter’dan, İnstagram’dan takibi bırakacaksınız, telefondan sileceksiniz, kişisel geçmişlerinizi sileceksiniz, bunlar olması gereken şeyler. Bazen sevgililer, eşler ayrıldıktan sonra dahi kişiyi sosyal medyada takip edebiliyorlar. Bazen istemeyerekte olsa, kendine hakim olamayarak durmadan mesaj atma, iletişim kurma ihtiyacı hissedebiliyorlar. Benim ilk talep ettiğim şey, ayrılık sonrası kişilerde bunları bırakmak yani kişiyi takip etmeyi bırakmak çok önemli. Mümkün mertebe tabi telefonunu ezberlemediyseniz eğer silmek, sosyal medyadan kaldırmak önemli. Bu da şu prensibe dayanıyor. Hani derler ya gözden ırak olan gönülden de ırak olur, iste amacımız bu. Daha ruhunuzu sakinleştirmek, ayrılık acısını daha çabuk bir şekilde atlatmak önemli.

Aşk Acısı ve Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Peki diyelim ki erkek arkadaşınızın ya da kız arkadaşınızın, eşinizin size aldığı bir çok hediye ile dolu eviniz. Bazen kişiler bunları hemen atmaya kıyamıyorlar ama ben şöyle diyorum, atmaya hazır olana kadar, başka birine vermeye hazır olana kadar en azından gözünüzün önünden kaldırın. Çünkü her gördüğünüzde muhtemelen her birinin güzel ve özel anıları var ki bunlar aklınıza gelecek ve bu süreçte bunları hatırlamak sizi daha da yıpratabilir. Yine bazen kişiler karşı tarafa yönelik hissettiği duyguyu, acıyı ifade etmek için tepki ilişkisi dediğimiz bir duruma başvurabilirler. Ayrılıktan kısa bir süre sonra yeni birisiyle görüşmeye başlayabilirler. Bu aslında diğer herkesi boş verirsek bu da kişi için çok ciddi sıkıntılara yol açabilen bir durum. Mümkün mertebe ilişkide ki o aşk acısını, ayrılık acısını atlatana kadar yeni bir ilişkiden uzak durmak oldukça önemli.

Kendinizi suçlamayın.

İlişki sonrasında, ayrılık sonrasında kişiler ilk başlarda kendilerini suçlayabiliyorlar. Keşke şöyle yapmasaydım, bu şekilde davranmasaydım, şunları söylemeseydim bu iş ayrılıkla neticelenmezdi, ayrılmazdık ve her şey çok daha güzel olurdu diye düşünebilirsiniz. Maalesef durum bu şekilde olmuyor aslında. İki insan bazen ortaya güzel bir ilişki çıkaramayabiliyorlar. İlişkiler matematik gibi değil. İki ile ikiyi topladığımız zaman dört etmeyebiliyor. Bu yüzden böyle düşüncelerden suçluluk duygularından uzaklaşmak çok önemli.

Ayrılık sonrası diğer beklediğimiz şey de kişilerde içine kapanma durumu olabiliyor. Kimseyle görüşmeyeyim, yalnız kalayım, sürekli ilişkiyi düşüneyim gibi duygular olabilir. Mümkün mertebe bundan kaçınmak çok önemli. Artık yaptığınız şeylerden keyif almayabiliyor olabilirsiniz ama minimum düzeyde de olsa sosyal ilişkileri canlandırmak çok önemli. Siz o an keyif almazsınız ama şöyle bir kazancınız olur, o an içinde ilişkiyi çok daha az düşünürsünüz. Hayatınızda ne kadar böyle ilişkiyi düşünmediğiniz alanlar oluşturdukça bu ilişki sonrası acıyı atlatmanız o kadar kolaylaşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: