Kapat

Artık Kaygı ve Endişelerinden Kurtulma Zamanı

Anasayfa
Kadın&Yaşam Artık Kaygı ve Endişelerinden Kurtulma Zamanı

Kaygılarından Kurtul: Hayatı Kaçırma

Eğer sende kaygılı ve endişeli biriysen, gelecekte başına gelmesi muhtemel olayları düşünürken şu an yaşayabileceğin güzellikleri kaçırırsın. Gelecekte başıma şöyle bir şey gelirse, ya böyle bir şey duyarsam, ya böyle bir şey derlerse bana derken şu an yaşayabileceğin, tadabileceğin, dokunabileceğin şeylerin, görebileceğin şeylerin lezzetini ve güzelliğini kaçırırsın. Bu yazıda sana elindeki zamanı kaybettiren, yaşam kaliteni düşüren kaygı ile baş etme yollarını anlatacağım.

Farkında olmadan zihnimizde bir sürü çöp biriktiriyoruz. Bu çöpler genellikle yarım kalmış işler. Yapmamız gereken bir iş, halletmemiz gereken bir ödev ya da işle ilgili tamamlamamız gereken bir proje. Bunları yarım yarım bıraktığımız zaman o bıraktığımız yerde kalmıyor. Zihnimizin arka planında bizi meşgul etmeye devam ediyor ve küçük küçük biriken bir sürü olaylar bir bakmışsınız ki kocaman kaygılara sebep oluyor. Çok kaygılı hissettiğin bir zamanda senden oturup düşünmeni istiyorum. Neler var seni kaygılandıran? Muhtemelen bunlar en fazla 2 dakikada, 5 dakikada halledebileceğin küçük küçük görevlerden oluşuyor. Zihnindeki kalabalığı, yarım kalmış işleri temizlersen daha az kaygı hissedersin.

Eminim seninde aklına geliyordur, birisiyle bir tartışma yaşarsın ve çoğunlukla sen de benim gibi hazır cevap değilsen o an tam kendini savunamadığını hissedersin. Gereken cevabı veremediğini düşünürsün. Akşam eve gidersin, yatağa girersin ve yatakta vermen gereken cevaplar aklına tak tak gelir. Sonra kendine kızarsın, dersin ki;  ya keşke böyle deseydim. İşte eskiden bende böyleyken yeni bir yöntem denemeye başladım. Eğer ki kendimi böyle cevap verememiş gibi hissediyorsam, çok ezilmiş, altta kalmış gibi hissediyorsam bir şekilde kendimi karşı tarafa ifade etmek zorunda hissediyorum. Mesela haksızlığa uğradığımı düşünüyorsam gidiyorum karşı tarafa sen bana böyle dedin ama ben böyle hissettim, keşke böyle demeseydin gibi içimde kalan duyguyu ortaya koyuyorum ve bu beni çok rahatlatıyor. Eğer sende böyle hissediyorsan, o an cevap veremediğini düşünüyorsan cevap vermek sadece tartışma anına ya da konuşma anına mahsus değildir. Sonra da cevap verebilirsin, 1 gün sonra, 1 hafta sonra da söyleyebilirsin. Bu söylem bir suçlama tarzında değil sadece sana hissettirdiğini ortaya koymak bile, – karşı taraf bir çözüm yanlısı olmayabilir ya da söylediğin şeyi anlamayabilir – ama sadece söylemiş olmak bile sana hissettirdiği kaygıyı bu durumu azaltacaktır.

Kendine bir uğraş bul.

Kaygıyı artıran temel unsurlardan birisi de çok fazla boş kalmak ve çok fazla düşünmektir. Zihnimizin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için ona uyaranlar lazım. Uyaranlardan kastettiğim şey ne? Okumak, gezmek, konuşmak, yeni yerler görmek, çalışmak gibi. Bunlar zihnimizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve çalışmasının devamını sağlar. Ama sen çok fazla düşünüyorsan, yeni bir şeyler yapmadan, zihnine yeni bir şeyler katmadan, oturup düşündükçe düşünüyorsan bu kara delik gibi seni aşağı doğru çekmeye başlar. Bu sebeple, eğer çok fazla düşünüyorsan, çok fazla boş zamanın varsa bu zamanı doldurup kaygıdan uzaklaşabilirsin.

Kaygı ve Endişe Sorunu

Kaygılı olduğun zamanlarda başka konularla, başka uğraşlarla vakit geçirmek sana biraz uzak geliyor farkındayım. Sanki zevk almayacakmışsın gibi, vakit geçmeyecekmiş gibi gelir ya da kaygına sebep olan olaydan başka bir şey düşünürsen, bu sorunu çözemeyeceğini düşünürsün. Ama şöyle bir şey söyleyeyim sana, çok düşündün, çözsen çözerdin zaten. O problem orada duruyor, o an için başka yapabileceğin bir şey yok. Çok fazla düşünüyor olmak o problemin çözümünü kolaylaştırmayacak maalesef. O an için düşündün ve çözemediysen başka şeylerle uğraşman gerekiyor. Eskiden sana keyif veren şeyleri düşün. Gezmek, oyun oynamak, kitap okumak, film izlemek. Şöyle düşünüyorsun, kendi iç sesin sana diyecek ki; ya ne yapacaksın boş ver, kaygını çözsene ilk başta. Çözülmüyor, evet buna cevap verdik. Hemen bu işlere odaklanıyoruz. Belki eskisi kadar zevk almayacaksın ama eskisi kadar da kaygılanmayacaksın.

Bazen yeterince iyi olduğunu düşünmediğinden dolayı da kaygı yaşarsın ve yeterince iyi olmadığını düşünürken farkında olmadan kendini ortaya çok fazla başarı koymuş insanlarla kıyaslarsın, en iyilerle kıyaslarsın. Ama şurada şöyle bir hata yapıyoruz. Sence kendini en iyilerle kıyaslamak ne kadar doğru ve ne kadar sağlıklı bir sonuç verir bu sana? Daha az başarı göstermiş olanlarla, senden daha geride olanlarla kıyaslaman doğru bir sonuç elde etmene yarayacaktır. Bundan dolayı kıyaslama yaparken buna dikkat etmen kaygını azaltacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: