Kapat

Amd İşlemcileri Hakkında Bilmediğimiz Konular!

Anasayfa
Teknoloji Amd İşlemcileri Hakkında Bilmediğimiz Konular!

 

Hakkında bir çok söylem bulunan AMD işlemciler, bazı yanlış durumları beraberinde getiriyor. Ryzen serisi ile büyük atılım yapmak isteyen AMD, ısınma sorunlarına çözüm bulmuş gibi gözüküyor.
Donanım parçalarının elden geçtiği piyasalar Amd, Ryzen ailesini tanıdıktan sonra alt üst olmuş durumdadır. Uzun süre yüksek performanslı bir şekilde çalışan aile mensubu rakiplerine göre fiyatı ve performansı olarakda çalım atmayı başarıyor. Eski Amd işlemcilerinin vasat olduğunu söyleyen kullanıcıların bir çoğu Ryzen ile tanışınca Amd saflarına geri gelmiş gözüküyor. Eski işlemcilerine göre çok daha performanslı ve az ısınabilir teknoloji mimarisi mevcuttur.

AMD STOK CPU FAN
Amd’nin bu ilişkiyi Ryzen ailesi ile yaptığı en köklü değişkliklerden birisi ise stok fan tasarımında değişik bir çözüm sunmasıdır. Fanı kısmi olarak değiştirmiş bulunmaktadır. Soğutuclarda bile teknolojik değişime ayak uydurmayı sağlayan Amd ailesi çeşitli birçok soğutucu modelini piyasaya sürdü ve tanıtıma çıkarttı. Her işlemciye uygun olarak soğukluk yaratabilecek bu stok fanların en dikkat çekicisi olan ise RGB desteği ile Wraith Spire ve Wraith Max modelleri olmuştur. Ayrıca bu Rgb desteği ise 5 farklı anakart desteği sunmakta ve hepsinde sıkıntısız çalışmaktadır.
AMD INTEL SAVAŞI
Ryzen’in piyasa düşmesi ile birlikte bu savaşta, Intel cephesi muadil olarak ön gördüğü hatrı sayılır indirimler yaparak işlemcilerini satmaya çalışmış olması göze çarpıyor. İşlemci piyasasında uzun süreden sonra böyle rekabetin oluşması, fiyatların indirilmiş olmasından daha çok beğeni toplamıştır. Kullanıcılar rekabetli bir ortamın daha iyi ve teknolojik gelişiklilikler yaratabileceğinden çok memnun. Bu nedenle fiyat performans olarak AMD şuan en önde gözükmektedir. İntel cephesi ise fiyat olarak önde gözüküyor. Ayrıca Ryzen ailesini yakın zamanda dizüstüne uyarlayacağını söyleyen Amd tarafı, biz kullanıcılara süpriz niteliğinde bilgi taşımış oluyorlar.
Intel cephesinden Amd tarafına Core i9 üretilmesine başlanacaktır diye cevaplar vermesi, piyasanın ileride ne kadar rekabete dönüşeceğini belirtmektedir.

Bu rekabetin en önemli özelliklerinden birisi ise AMD RYZEN işlemciler piyasaya çıkmadan hemen önce İNTEL işlemcileri geçmiş bulunmasıydı. Bu Intel şirketi tarafından kabul edilemesi bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: