Kapat

Acaba Yanlış İnsanlara Aşık Olmuş Olabilir Misin?

Anasayfa
Kadın&Yaşam Acaba Yanlış İnsanlara Aşık Olmuş Olabilir Misin?

Yanlış İnsanlara Aşık Olduğunun İşaretleri

Sevdiğin, aşık olduğun, birlikte olduğun insan belkide sana zarar veriyor. Belki bu zararın farkındasın belki de farkında dahi değilsin ama insan bu zararı yaşadıkça hayat onun için daha zor hale gelmeye başlıyor. Benlik saygısını kaybediyor, hayata bakış açısı değişiyor olumsuz anlamda ve kişi öz güvenini kaybediyor. Peki bir insan neden bunları yaşamasına rağmen bu insandan, hayatındaki yanlış insandan ayrılmıyor? Belki korkuyor, belki düzenini bozmaktan çekiniyor, belki de gücü olmadığını düşünüyor. İşte sana bu yazıda hayatındaki yanlış insanın özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Sizi Aşağılıyor mu?

Hayatındaki insanın yanlış bir insan olup olmadığını anlamaya çalışırken ilk kontrol etmen gereken yer o insanın seni aşağılayıp aşağılamadığı, hor görüp hor görmediğidir. Eğer ki sevdiğin, aşık olduğun, birlikte olduğun insan senin giydiğin kıyafete, kilon, kişiliğini, karakterini, saçını, eğitimini her hangi bir şeyini durmadan aşağılayıp duruyorsa, durmadan seni hor görüyorsa, küçümsüyorsa orada ciddi bir problem vardır. Evet hepimizin eksiklikleri var, hepimizin yetersizlikleri var ama gerçekten seven bir partner, seven bir eş eksiklikleri beraber kapatmayı teklif eder sana. Eksikliklerini, yetersizliklerini birlikte yürüyerek birlikte onarmayı teklif eder sana. Eğer ki yaşadığın aşağılama ve hor görme  günü birlik değil de çok uzun bir süredir devam ediyorsa ve git gide artıyorsa buna dikkat etmeni öneririm.

Bazen kişi şöyle bir psikolojiye giriyor belki sende bunu yaşadın. Karşıdaki insan seni durmadan aşağıladıkça sen kendini suçlamaya başlarsın. Dersin ki: Ben böyle olmasaydım, o böyle demezdi. Demek ki ben hatalıyım, ben yanlış bir insanım, ben eksik bir insanım diye düşünmeye başlarsın. Bu çoğu zaman bir yanılsamadır. Buna dikkat etmeni de ayrıca öneririm.

Çok fazla mı Kontrolcü?

Bazı eşler, bazı sevgililer vardır ki birlikte olduğu kişiyi çok fazla kontrol etmeye çalışırlar. Attığı adımdan yürüdüğü yola kadar, giydiği kıyafetten o kıyafetin rengine kadar her şeyine karışırlar. Bir kafeye otururlar, sadece bana bak der. Sağa bakma, sola bakma, kafanı hiç bir yere çevirme. Okula gidecek, sadece şu otobüsü şu dolmuşu kullanarak git. Ya da telefon, şu uygulamalardan başkasını kullanma. Bazen bazı uygulamalarla sürekli birbirini takip etmeye, karşı tarafı takip etmeye çalışır böyle insanlar. Böyle insanlarla hayat zordur, evet bu değişmeyecek bir özellik değil ama ilk başta kadın ya da erkek karşı tarafın bu kadar kontrolcü olması belki sana iyi geliyor ama sonraki süreçte kendini iyi hissetmek isteyen sağlıklı her birey bu durumdan rahatsız olacaktır. Eğer başta böyle şeyler görüyorsan, daha ileri aşamalara gitmeden, kemikleşmeden müdahale edip, eğer karşı taraf bunu değiştirebiliyorsa değiştirmesi için çaba harcattırmalısın.

Öfkesini Kontrol Edebiliyor mu?

Hayatındaki insanın yanlış insan olup olmadığını anlamak için kontrol edeceğin bir diğer nokta ve aslında en önemli bir nokta ise onun öfkesini kontrol edip edemiyor oluşudur. Eğer ki karşındaki insan, birlikte olduğun insan öfkesini kontrol edemiyorsa, ufacık tartışmalarda bile çok büyük kavgalara yol açıyorsa ve karşındaki insan, seni sevdiğini söyleyen insan sana zarar veriyorsa, bazen bu sözel şekilde olabilir, öyle kelimeler vardır ki dövmekten beterdir, bazen de gerçekten şiddete varır. Sana zarar vermeye başlar ve sonrasında bu zarar veren insan genelde pişman olur. Bu sondu, bir daha yapmayacağım, ben seni çok seviyorum der ama tekrarlar bu. Bir süre sonra yine aynı şekilde aynı olayı yaşarsın ve sonrasında yine aynı şeyleri duyarsın. Şöyle söyleyeyim, hani televizyonlarda gördüğün o eşlerini öldüren adamlar var ya onlarda aynı şeyleri yaşıyor çoğu zaman. Kendilerini kontrol edemiyorlar, zarar veriyorlar ve sonrasında pişman oluyorlar. Bunu çözmeye çalışmak evet bir yol ama kişi çözmeye çalışmıyor veya çalışıyor ama hallolmuyor ise, bir ilişkiyi falan bırak hayatta kalabilmek için, zarar görmemek için böyle bir adam ya da kadınla birlikte olmayı iki kere düşünmelisin.

Yalan Söylüyor Olabilir mi?

Eğer birlikte olduğun kişi sana sıklıkla yalan söylüyorsa ve yalan söylerken inanılmaz derecede rahatsa bu da ciddi bir problem olabilir. Çünkü bazı insanlar patolojik olarak yalan söylerler, her konuda çok rahat yalan söyleyebilirler. Herkes çoğu zaman ufak yalanlar, beyaz yalanlar söyleyebilir ama bu insanların söylediği yalanlar çok büyük konularda olabilir. İnsanı karşı tarafa aldatacak seviyede olabilir. Eğer karşı tarafın yalanlarını yakalıyorsan ve bu onun için değişmeyen bir özellik ise, kişi bu konuda bir adım atmayı istemiyorsa bu konuda dikkat etmen lazım çünkü yalan bir ilişkideki oluşması gereken o güveni engeller. Her zaman kendini tedirgin hissedersin. Acaba şimdi ne yapıyor da bana böyle söyledi, böyle söyledi ama aslında olan ne diye için içini yer.

Birlikte olduğun insanda bu özelliklerden belki birisi belki birden fazlası vardır. İlk adım hiç bir zaman ayrılmak olmamalı. İlk adım bu sorunları çözmek için karşı tarafa ortadaki problemi hatırlatmak, bunu ona söylemek. Çoğu zaman çoğu kişi bu problemi söylemekten bile kaçınıyor. Sabretmek zorunda olduğunu düşünüyor. Mutsuz olsa bile alışkanlıklarından vazgeçemeyeceğini düşündüğü için, belki kendine güvenmediği için bir adım atmıyor. İlk adımımız ortada bir sorun olduğunu karşı tarafa söylemek. Bunun için belki aranızda yapacağınız konuşmalar bile çok işe yarayabilir. Bu problemleri halletmenizde çok yardımcı olabilir. Ama eğer iki kişi konuşarak halledemiyorsa sonra belki bir aile danışmanından belki bir psikologdan yardım alabilirsin. Bu şekilde hala hallolmuyor ise o zaman karar sana ait. Böyle bir ilişkiyi yaşamak ya da yaşamamak arasındaki kararı sen vereceksin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: