Kapat

Aamir Khan’ın Rol Aldığı En İyi Hint Filmleri-En İyi Aamir Khan Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema Aamir Khan’ın Rol Aldığı En İyi Hint Filmleri-En İyi Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan;sinemanın en anlamlı,en unutulmaz yapıtlarının altında imzası olan adam.Bazılarına göre değil çoğu kişiye göre gelmiş geçmiş en iyi sinema oyuncusu.Duygusallığı,komediyi bütünlediği filmlerini seyrettiğiniz takdirde gözlerinizden yaş süzülmemesi ve nedensiz bir mutluluk hissine kapılmamanız neredeyse imkansız.Zira rol aldığı filmlerin hemen hemen hepsi gerçek hayatın içinden kesitler ve mesajlar sunuyor.

Rol alacağı filmler konusunda oldukça seçici olan Aamir Khan’ın bu olmamış dedirtecek cinsten tek bir filmine rastlamanız imkansız.Bu nedenle yorumlara aldırış etmeden bu kusursuz sanatçının tüm eserlerini seyretmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazımızda sizler için bu sinema ustasının eserleri arasından en fazla öne çıkan 10 tanesini derleyeceğiz.Aamir Khan’ın rol aldığı en iyi 10 film listemizi sizlere sunacağız.

Not:Listede imdb puanları belirtilmiş olup sıralama imdb puanına göre değil kimneder.com editörlerinin görüşlerine göre hazırlanmıştır.

Aamir Khan’ın Rol Aldığı En İyi Filmleri Listesi

10-Mumbai Günlükleri-Mumbai Dairies-İmdb 7.1 (2010)

Listemizde son sırada yer verdiğimize aldırmayın.Aamir Khan’ın rol aldığı tüm filmlerde hayattan parçalar,anlamlar,duygular bulabileceğinizden ve bu duyguları tam anlamıyla hissedebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Mumbai Günlükleri:Mumbai’de farklı yaşam biçimlerine ve geçmişlere sahip olan,şans eseri hayatları kesişen 4 kişinin hikayesinin anlatıldığı filmde; Arun yalnız bir ressam, Shai bankacı ve tutkulu bir fotoğrafçı, Munna aktör olmak isteyen bir çamaşırcı,Yasmin ise yeni evli kardeşi için video çeken bir kadındır.

9-Fanaa-İmdb 7.2 (2006)

Anlam yüklü,duygu yüklü bir Aamir Khan filmi daha.Bu adamın filmlerini izlerken zaman kavramını bir köşeye bırakın.Zira duygu o derece kuvvetli yansıtılıyor ki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.Seyredilmesi gereken bir film daha.

Fanaa Filmi Konusu:Güzel bir kız olan Zooni görme engellidir. Zooni, Delhi tur rehberi Rehan’a aşık olur. Arkadaşları Rehan hakkından Zooni’yi uyarsa da o kimseyi dinlememeye karar verir. İkisi arasındaki etkileşim birbirlerini tanıdıkça büyük bir aşka dönüşür. Genç kız, Rehan sayesinde yeni bir hayata sahip olur. Zooni, her şeyin yolunda olduğunu düşünse de Rehan ondan büyük bir sır saklamaktadır.

8-Yalan Çemberi-Talaash-İmdb 7.3 (2012)

Türk filmlerinin Aamir Khan ve BollyWood’dan ilham alması gerekiyor.Zira bu adam bütçe farketmeksizin başarılı ve anlamlı,bundan ötürüde değerli yapımları sinemaseverlere sunuyor.Aamir Khan’ın akıllara kazınmış tarzının dışında polisiye ve gizem yönlerinin ağır bastığı ama anlam ve duyguların yerli yerinde durduğu ders çıkarılacak bir yapım.

Talaash Filmi Konusu: Polis memuru Surjan (Aamir Khan) oğlunu kaybeder ve bu durum eşi ile arasının açılmasına,evliliklerinin çalkantılı bir döneme girmesine neden olur.Oğlunun acısını her daim hisseden Surjan bir BollyWood yıldızının şüpheli ölümünün ardından vakıayı çözmeye çalışır.Tanıştığı bir hayat kadını bu doğrultuda ona yol gösterecektir.

7-Dhoom 3-İmdb 5.4 (2013)

Dhoom serisi abartılı Hint dövüş sahnelerinden ötürü pek sevilmemiş olmasına rağmen serinin son filminde Aamir Khan’ın katılımı ve kaliteli senaryo beraberinde çıtanın baya bir yükselmesini sağlamış.İlk iki filmin dışında değerlendirilmesi gereken kaliteli bir yapım ortaya çıkmış.Yine anlamlı bir senaryo ve ders niteliğinde mesajlar içeren sahneler ve yine Aamir Khan.Seyredin.

Dhoom 3 Konusu: Sirk hayatı ile geçimini sağlayan bir aile bankaya olan borçlarını ödeyemez ve haciz kapıya dayanır.Bu durum beraberinde babanın intiharını getirecektir.Çocuklarının gözü önünde yaşanan bu olayın üzerinden yıllar geçtiğinde o banka peşi peşine soygunların hedefi haline gelir.Artık intikam vakti gelmiştir.

6-Ghajini-İmdb 7.3 (2008)

Aamir Khan filmlerini izlemeye başladığınız andan itibaren bağımlılık yapacağından emin olabilirsiniz.Abartıyorsun dediğinizi duyar gibiyim ama abartmıyorum.Bu adam sıra dışı bir oyuncu,oynadığı filmlerde sıra dışı filmler.Aslında her biri hayatın içinden gelen sıradanı sıra dışı hale getiren bu nedenden ötürüde izleyeni kendine bağlayan yapımlar.Sadece seyredin demekten başka bir cezbetme cümlesi bulamıyorum.

Ghajini Filmi Konusu: Genç bir iş adamı tesadüf eseri tanıştığı reklam ajansında çalışan bir kıza gönlünü kaptırır.Zamanla alevlenen bu aşk beraberinde nişanı getirir.Bir iş gezisi dönüşü evinde nişanlısını öldürülmüş halde bulması ve kafasına aldığı darbe sonucu hafızasını kaybetmesi hayatını altüst eder.Her sabah uyandığında bir önceki güne dair hiçbir şey hatırlamamaktadır.Lakin bu durum intikam duygusunun önüne geçemeyecektir.

5-Süperstar-Secret Superstar-İmdb 8.1 (2017)

Aamir Khan’ın son filmi.Bir sanatçıya her rol yakışır mı diye sorarsanız,bu sorunun muhatabı Aamir Khan ise düşünmeden evet demekten başka cevap bulamıyor insan.Hayallerimizden her ne sebeple olursa olsun vaz geçmememiz gerektiğini ders gibi sunan bir film.Her anı duygusal,her anı anlamlı.Aamir Khan’ın rol aldığı filmler için bu tabirler sıradan.Filmler ve işleniş o derece samimi ki kelimeler bu filmlere karşılık bulmak konusunda yetersiz kalıyor.Sadece seyredin.

Süperstar Filmi Konusu: Günün birinde dünyanın en iyi şarkıcısı olma hayalleriyle yanıp tutuşan, Müslüman bir ailenin 14 yaşındaki kızı Insiya (Zaira Wasim), babasının sürekli engellemeleriyle bir türlü kendini gösterememektedir. Artık umudunu kaybetmişken tanıştığı ünlü müzik direktörü Shakti Kumaar (Aamir Khan), ona kimsenin veremeyeceği şekilde cesaret verir. Ailesinden ve tüm tanıdıklarından habersiz bir şekilde, burka giyerek şarkılarını kaydetmeye ve giderek büyüyen bir hayran kitlesi kazanmaya başlayan Insiya, gizli bir süperstar olmuştur.

4-PK-İmdb 8.2 (2014)

Aamir Khan’ın filmlerine övgüler,methiyeler o kadar kifayetsiz kalıyor ki hangi filmini hangi kelimelerle övmemiz gerektiği konusunda elimiz kolumuz bağlı kalıyor.Anlam yüklü,ders çıkarılacak,dünya gündemine ışık tutacak bir başyapıt daha :PK. Din adına işlenen cinayetlerin ardındaki karanlık ellerin maskesini indiren ve peşlerinden sürüklenen milyonları uyandıran bir uzaylı: PK. Bilim Kurgu,bilim kurgu olalı bu derece anlamlı bir film ve bu derece duyarlı bir uzaylı görmemiştir heralde.

PK Filmi Konusu: Dünyaya iniş yapan bir uzaylı PK (Aamir Khan) evine dönmesi için gerekli olan cihazı çaldırır.Evine dönebilmesi için tek yol o cihazı bulmasından geçiyordur.Ve bu arayışı onu dinler arası sürtüşmenin tam ortasına iter.Oysaki onun tek istediği evine dönebilmektir.

3-Dangal-İmdb 8.5 (2016)

Başyapıt kelimesini telaffuz etmek Aamir Khan’ın rol aldığı filmlerin bir çoğu için olağan bir durum.Zira anlam,duygu  derece kuvvetli ki filmin izlemekten öte yaşıyorsunuz.Bir baba ve kızlarının hikayesi bu derece duygusal bu derece anlamlı başka türlü kılınamazdı herhalde.İzledikten sonra tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz,sizi farklı alemlere sürükleyecek değeri kelimelerle ölçülmeyecek bir şaheser daha.

Dangal Filmi Konusu: Güreşe gönül vermiş dünya şampiyonu olabilmek için her şeyi yapmış ama başaramamış,bundan dolayı da erkek çocuğu sahibi olup onu bu yolda eğitmek isteyen bir baba.3. çocuğunun da kız olmasından sonra bu arzusundan artık vazgeçer.Ta ki kızların da bu yolda başarılı olabileceğini öğrendiği güne dek.Artık tüm hayatını kızlarını bu yolda eğitmeye ve yetiştirmeye adayacaktır.Ama kızları bu yoldan gitmek isteyecek midir?

2-Her Çocuk Özeldir-Taare Zameen Par-İmdb 8.5 (2007)

Her çocuk özeldir!Hiçbir çocuk,bundan bir şey olmaz denerek bir kenara itilmemelidir.Eğer bir ebeveynseniz bu filmi izlediğiniz takdirde çocuklarınıza olan bakış açınız tam anlamıyla değişecek.Veyahut eğer bir çocuksanız bu filmi mutlaka ebeveynlerinize seyrettirin.Filmin her saniyesi anlamlı,her anı öğretmenlere,ebeveynlere ders olarak seyrettirilecek kadar değerli.Öyle ki hayata çevrenizdekilere,çocuklara bakış açınız bu filmi izlediğiniz andan itibaren tamamen değişecek.Abartmıyoruz bu film tam anlamıyla sinema tarihine hediye edilmiş bir başyapıttır.

Her Çocuk Özeldir Konusu:Bundan bir şey olmaz denilerek bir kenara itilen bir çocuk.Çocuğun gönderildiği yatılı okula atanan yeni bir öğretmen.Karanlığa gömülen o ufacık hayata yeni bir ışık doğacaktır.

1-3 Ahmak-3 İdiots-İmdb 8.4 (2009)

Şahsi fikrim Aamir Khan’ın en iyi filmi olmasından öte sinema tarihinin en iyi,en anlamlı filmi 3 Ahmak’tır.Filmin her saniyesinde insanı içine çeken bir ruh hakim.Verilen ince mesajlar,sadece belli bir toplumu değil bütün ulusları kapsıyor.Film izleyiciyi o derece içine çekiyor ki kendinizi bir anda ağlarken,bir kaç dakika sonrada gülümserken bulabiliyorsunuz.Nitekim samimiyet o derece yüksek ki filmi izlemekle kalmıyor yaşıyorsunuz.Hint Sinemasında müzikal sahnelerin fazlalığı bazı sinemaseverleri sıkabiliyor.Lakin bu filmde öyle yerli yerinde ki o sahneler,filmde en ufak bir kopukluk yaşanmadan izleyiciye sunuluyor.

Kısacası Hint Sinemasına bir diğer tabirle BollyWood filmlerine olan antipatik bir bakış açınız varsa 3 Ahmak ve Aamir Khan’ın rol aldığı diğer filmler bu bakış açınızı tam tersine çevirebilir.Bir anda kendinizi Hint Filmlerine merak salmış halde bulabilirsiniz.

3 Ahmak Konusu:Daima yarış üzerine kurulu Hindistan eğitim sistemi ve bu sistemin en iyi mühendislik fakültesini kazanan 3 farklı gencin üniversite hayatları filme konu olmuş.Bu sıradan ve öğrenciye hiçbirşey katmayan eğitim sistemine Ranco (Aamir Khan) eli değmek üzeredir.

3 Ahmak filmini henüz seyretmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir.Bir an önce bu başyapıtla tanışın ve Aamir Khan’ın rol aldığı diğer filmlerle seyir zevkinize devam edin deriz.

Aamir Khan’ın Rol Aldığı Diğer Filmleri;

  • Thugs Of Hindistan (2018)
  • Dil Dhadakne Do (2015) İMDB 6.8
  • Bombay Talkies (2013) İMDB 6.8
  • Onu Sarıya Boya-Rang De Basanti (2006) İMDB 8.3
  • Luck By Chance (2009) İMDB 7.1
  • Lagaan (2001) İMDB 8.1
  • Ghulam (1998) İMDB 7.4
  • Ülkem İçin-Sarfarosh (1999) İMDB 8.2
  • Kalbin Arzusu-Dil Chahta Hai (2001) İMDB 8.2
  • The Rising:Ballad Of Mangal Pandey (2005) İMDB 6.7

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: