Kapat

2018 Yılında Meydana Gelecek Gökyüzü Olayları

Anasayfa
Bilim&Kültür 2018 Yılında Meydana Gelecek Gökyüzü Olayları

2018’De Meydana Gelecek Olan Gökyüzü Olayları

 2018 Yılında Meydana Gelecek Tutulmalar

Yeni giriş yaptığımız 2018 yılında meydana gelecek olan güneş tutulmalarının hiçbirisi tam güneş tutulması olmayacak ve 2018 yılı içerisinde Dünya üzerinde çeşitli yerlerde 3 adet parçalı güneş tutulması ve 2 adet tam ay tutulması gerçekleşecek.

2018 yılı içerisinde ilk olarak 31 ocak tam ay tutulması gerçekleşecek ve Kuzey Amerika, Avustralya, Doğu Asya ve Pasifik okyanusundan izlenebilecek. 15 Şubat günü parçalı güneş tutulması meydana gelecek ve Şili, Arjantin ve Antartika’dan görülebilecek. 13 Temmuz günü ise parçalı güneş tutulması meydana gelecek ve Avustralya’nın  Güney kesimleri ve Antartika’dan  görülebilecek.
27 Temmuz günü meydana gelecek olan tam ay tutulması Afrika, Avrupa, Batı Avustralya, Batı ve Orta Asya’dan izlenecek. 31 Ocak günü tam ay tutulması Avustralya, Kuzey Amerika, Doğu Asya ve Pasifik Okyanusu’ndan izlenebilecek. 11 ağustos günü meydana gelecek olan yılın son parçalı güneş tutulması Kuzey Avrupa Asya’nın kuzeyi doğrusu Kanada’dan izlenebilecek.

2018 Yılında Gerçekleşecek Meteor Yağmurları


Her yıl bir dizi meteor yağmuru dünyadan görünüyor ve birçok kişi günler öncesinden hazırlanarak bu anı fotoğraf makineleri ile çekmek için bekliyor. Bu sene görülecek olan en önemli 2 meteor yağmuru  Perseid ve Geminid olarak dikkat çekiyor. 12-13 Ağustos günlerinde bir saatte 60 göktaşının düşeceği Perseid meteor yağmuru izlenebilecek. 13-14 Aralık günlerinde ise Geminid  meteor yağmurları sırasında bir saatte ortalama 120 göktaşı düşecek.

Ay Keşif İçin Yapılan Turlar

Ay yüzeyine en son 1972 yılında NASA’da görevli bir astronot olan Eugene Cernan ayak basmıştı. 2018 yılında Hindistan tarihinde ilk kez Ay’a görevli bir misyon gönderecek. Bunun haricinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Chang’e 4 ve Chang’e 5 Adı verilen misyonları da Ay üzerinden keşif görevi gerçekleştirecek.

Kara Delik Fotoğrafı

2017 yılının nisan ayında oldukça fazla sayıda teleskopun yer aldığı Event Horizon Telescope (EHT) Projesi kapsamında ışığın dahi kaçmasının mümkün olamayacağı bir çekim gücüne sahip kara deliğin fotoğrafları çekilmişti.  Yaşadığımız galaksinin merkezinde yer alan bu kara deliğin çekilen fotoğrafları 2018 yılının başında  görülebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: