Kapat

Mutlaka İzlemeniz Gereken 2000’li Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema Mutlaka İzlemeniz Gereken 2000’li Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Teknolojinin ilerlemesi beraberinde görsel açıdan doyurucu filmleri sinemaseverlerin seyrine sundu.Bu gelişme kuşkusuz en fazla bilim kurgu tarzı filmleri etkiledi.Nitekim teknolojik unsurlar gerektiren görsellik bilim kurgu filmleri için vazgeçilmez bir araç.Bu yazımızda sizlere 21. yüzyıl içinde vizyon görmüş en iyi bilim kurgu filmlerini derleyeceğiz.

2000’li yılların başlarından itibaren bu yenilenmenin beraberinde getirdiği kalite ile üst düzey bütçelere sahip başarılı bilim kurgu filmleri vizyonda boy göstermeye başladı.Öyle ki zamane bilim kurgu filmlerine bakarak gelecekte bizleri nasıl bir dünyanın beklediğini varsaymak artık mümkün.

2000 öncesi de kısıtlı kaynaklara ve teknolojiye rağmen oldukça başarılı yapımlar üretilmesine rağmen yenilenen teknolojinin etkisi ile bilim kurgu sinemasının şaha kalktığı gerçeği ortada.

Bu yazımızda sizlere 2000’li yılların teknolojisi ile çekilmiş en iyi bilim kurgu filmlerini listeleyecek ve seçim yapmakta zorlanan bir yapınız varsa ilk nereden başlamanız gerektiği hususunda yol göstereceğiz.

2000’li Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

1-Başlangıç-İnception-2010

Kurgusu itibari ile içinden çıkmanın çok zor olduğu beyin yakan bir senaryo Başlangıç filminde sizleri bekliyor. Leonardo DiCaprio’nun muazzam oyunculuğu ve usta yönetmen Christopher Nolan’un sınırsız hayal gücünün birleşmesi ile sinema tarihine damga vuran bir baş yapıt ortaya konulmuş.

2-Yıldızlararası-İnterstellar-2014

Yine hayal gücünü zorlayan bir senaryo ve yine Christopher Nolan. Nolan’ın zekasına ve uçsuz bucaksız hayal gücüne hayran kalmamak elde değil.Zeka sınırlarını zorlayan ve aşırı dikkat gerektiren defalarca kendini izletecek bir film.

Artan kuraklık ve beraberinde getirdiği küresel sorunlar insanlığı tehdit etmektedir.Bu sorunun tek çözüm yolu ise dünya dışında yapılan yeni bir keşfin sonucuna bağlıdır.Bir grup astronot dünyanın kaderi için bu mücadelenin merkezine yerleşecektir.

3-X Men: Birinci Sınıf-X Men: First Class-2011

2000 yılında çekilen ilk film ile beraber sinemaseverlere; insan üstü güçlere sahip mutasyonlar ve mutasyonların insanlık için tehdit olduğunu düşünen insanlar arasındaki kıyasıya mücadeleyi sunmaya başlayan seri 6 filmden oluşuyor.Bunlar içerisinde en fazla olumlu tepki alan sıyrılan ise 2011 yılında çekilen X Men First Class filmi oldu.

Tavsiyemiz henüz izlemediyseniz seriyi baştan sona izlemeniz zira her bölüm birbiri ile bağlantılı.

4-Star Trek-2009

“Mission: Impossible III”, “Lost” ve “Alias”ın yönetmeni J.J. Abrams ve “Transformers”ın senaryo yazarları Roberto Orci – Alex Kurtzman ikilisi, tüm zamanların en büyük uzay macerası “Star Trek”e yepyeni bir vizyon kattı ve günümüz teknolojisi ile buluşturdu.Ortaya da bu muazzam film çıktı. Atılgan uzay gemisinin yepyeni ve genç mürettebatı insanoğlunun daha önce hiç gitmediği yerlere ulaşmak için yüksek cesaret isteyen bir yolculuğa atılıyor ve sizlere de keyifle seyretmek kalıyor.

2009’da başlayan yeni seri sonrasında çekilen iki filmle devam etti ve 2019’da yeni bir Star Trek’in vizyona girmesi bekleniyor.

5-Kaptan Amerika Kış Askeri-2014

2011’de İlk Yenilmez ile başlayan seri 2014 yılında çekilen Kış Askeri devam filmi ile tavan yaptı ve 2016 yılında Kahramanların Savaşı filmi ile devam ettirildi.3 filmlik serinin en fazla olumlu tepki alan bölümü Kış Askeri’ydi. Kurgusu sinemaseverler tarafından oldukça doyurucu bulundu ve takdir topladı.Yenilmez kahramanları bir araya toplayan seriyi ilk filminden başlayarak izlemenizi öneririz.Zira seri film olması münasebeti ile bir kopukluk yaşayabilirsiniz.

6-Mad Max:Fury Road-2015

30 yıl sonra günümüz teknolojisi ile sinemaya yeniden merhaba diyen geçmişin unutulmaz serisi izleyiciden tam not almayı başardı.Zira filmin başından sonuna dek bitmek tükenmek bilmeyen bir aksiyon hakim.Bir saniyesinde olsun seyirciyi sıkmayan dolu dolu bir bilim kurgu filmi.Varsayılan gelecekte geçen filmde ilk dakikadan itibaren sunulmak istenen atmosferin havasını almaya başlıyorsunuz.

7-Yarının Sınırında-Edge of Tomorrow-2014

Doug Liman’ın yönetmeliği ve Tom Cruise ile Emily Blunt’un kusursuz oyunculuğunu birleştiren filmde zaman kavramı tamamen askıya alınıyor ve baş kahramanımıza hiç bitmeyecek gibi görünen bir hak tanınıyor.Uzaylılar tarafından dünyaya yapılan saldırıdan kurtulabilmenin tek yolu da kahramanımızın sahip olduğu bu yetenek gibi görünüyor.

8-Yıldız Savaşları Bölüm 3 Sith’in İntikamı

70’li yıllarda başlayan ve 80’li yıllarda da devam ettirilen devasa bir uzay serisi.Günümüz teknolojisi ile bu serinin buluşması elbetteki kaçınılmazdı ki 1999’dan itibaren yeni bir başlangıç yapıldı.Devamında da beş filim daha çekildi.Bunların içinde en başarılı bulunan ise 2005 yılında çekilen Sith’in İntikamı bölümüydü.2019 yılında serinin yeni filminin vizyonda yer bulması bekleniyor ki bir çok sinema sever o günü iple çekiyor.

9-Zamana Karşı-İn Time-2011

Bilim kurgu filmlerinin doğası gereği yine gelecekteyiz ve yaşlanmaya çözüm bulunmuş.Lakin bu çözüm parası olanın sonsuz yaşama kavuşacağı,olmayanın ise saniyeleri sayacağı bir sisteme dönüşmüştür.Bu düzene dur demek isteyen kahramanlarımız zenginlerin düzenini bozmak için mücadeleye girişecektir. Justin Timberlake’in başrol de yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrew Niccol oturuyor.

10-Jurassic Park-2013

1993 yılında çekilen filmin günümüz teknolojisi ile buluşması ve üç boyutlu olarak beyaz perdeye uyarlanması ortaya devasa bir görsel şölen sunmuş.Steven Spielberg’in yönetmenliği ile perçinlenen yapım milyonlarca yıl önce dünya üzerinden yok olan dinozor ırkına yeniden can veriyor ve siz sinemaseverlerin seyrine sunuyor.

11-Yenilmezler 2 : Ultron Çağı-2015

2012 yılında çekilen ilk filimle beraber bir çok süper kahramanı bir araya toplayan ve dünyayı kurtarmak için yenilmez bir ordu kuran seride;Demir Adam, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Hawkeye ve Black Widow gibi aşina olduğumuz karakter aynı amaç için buluşuyor.İlk filmin üzerine koymayı başaran ikinci film ise izleyiciden olumlu tepkiler almayı başardı.Bunun yanında serinin devam filmi yani üçüncü filminde içinde bulunduğumuz 208 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

12-Avatar-2009

Sinema tarihinde çığır açan bir görsellik ve teknoloji eseri filmin yönetmen koltuğunda Titanic,Yaratık,Terminatör gibi filmlerden hatırlayacağınız James Cameron yer alıyor.Avatar hali hazırda en yüksek bütçeyle çekilen film olma özelliğini elinde tutuyor.

13-Maymunlar Cehennemi Başlangıç-2011

Üç filmlik serinin ilk filmi ve en iyisi.Maymunlar üzerinde yapılan testler sonucu Sezar adında ki bir maymun aşırı ilerleme kaydeder ve laboratuvardaki yetkililerin maymunlara yaptığı kötü muamele sonrası maymunlarda ki sorgulama güdüsü beraberinde büyük bir isyanı ve maymun devrinin başlangıcını getirecektir.Sezar her ne kadar insan ırkına zarar vermek istemese de savaş kaçınılmazdır.

Üç filmlik serinin tüm bölümleri birbirinden kaliteli ve kesinlikle izlemeye değer.

14-Kelebek Etkisi-2004

Sıradanlaşan senaryolardan sıkıldıysanız ve farklı bir şeyler arıyorsanız ‘Kelebek Etkisi’ aradığınız o film olabilir.Zira aradan geçen yıllara rağmen kalitesini hali hazırda koruyan ve günümüz yapımı bir çok filmden kıyas gerektirmeyecek kadar başarılı olan bir yapım.3 Filmlik serinin ilk filmi 2004 senesinde vizyona girdi.Serinin tüm filmlerini izlemenizi öneririz.

Geçmişiyle sorunlu bir genç ve geçmişi değiştirebileceğine dair yaptığı bir keşif onu hiçte ummadığı sonuçlara doğru sürükleyecektir.Geçmişe dönmesini ve hata olarak gördüğü bazı şeyleri değiştirerek geleceğe yön vermesini sağlayan bu özelliği başlarda olumlu sonuçlar doğuruyormuş gibi görünse de ilerleyen süreçlerde hem kendi hayatını hemde çevresindekilerin hayatını içinden çıkılmaz bir sona sürükleyecektir.

Liste dışında kalan lakin izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerini de şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 15-Demir Adam-2008
 • 16-Deja Vu-2007
 • 17-Ben Robot-2004
 • 18-Labirent Ölümcül Kaçış-2014
 • 19-Ölümcül Deney-2002
 • 20-The Incredible Hulk-2008
 • 21-Yasak Bölge 9-2009
 • 22-Ben Efsaneyin-2007
 • 23-Öldüren Sis-2007
 • 24-28 Hafta Sonra-2007
 • 25-Riddick Günlükleri-2004
 • 26-Karanlıklar Ülkesi
 • 27-Ben Dört Numara
 • 28-Siyah Giyen Adamlar
 • 29-Transformers
 • 30-Terminatör

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: