Kapat

145 Kişinin Aşık Olduğu İran Prensesi

Anasayfa
İlginç&Komik 145 Kişinin Aşık Olduğu İran Prensesi

İntiharlara kadar giden 145 çılgın aşk…

Aşk, kişinin bakış açısına göre değişsen bir şeydir. İnsan vücudundaki hormonlarla beraber karşı cinse karşı olan hoşlanmadır. Güzellik ise tıpkı bu tanım gibi göreceye sahiptir. Bir kişeye oldukça güzel gelen, diğerinin dikkatini bile çekmez. Toplumlara göre de bu tanım değişim gösteriyor. Bazı toplumlar da şişman olmayan kadınların evlenmeleri bile yasak. Şimdi ilginç bir güzellik inceleyelim.

Nasreddin Qaçar Haremi

Nasreddin Qaçar Haremi

İran şahı Nasrettin Qaçar, bundan yıllar yıllar önce bir harem kurmaya karar verir. Tam 47 yıl boyunca saltanatını sürdüren İran Şahı’nın hareminde 100 kadın yer alıyordu. Haremler genel olarak halka kapalıdır. İçinde nasıl bir yaşam vardır? Kimler? Nasıl yaşarlar? Bilmeyiz. Ancak Nasreddin hareminin kapısını bir fotoğrafçıya açtı. Antonio isimli fotoğrafçı haremin görüntülerini aldı. Fotoğrafçının da mutlaka dikkatini çekmiştir ki o dönemin kadınlarında tüy alma yasağı vardır. Haremde bıyıkları olan kadınlar dahi vardır. Nasreddin diğer liderlere göre daha reformcuydu. Daha önceki liderler yasaklatmış olsa da tütünü, nargileyi, kadınların kullanmasına serbest bıraktı. Sanıldığının aksine kısa etekler o zaman da modernlik göstergesi sayılıyordu. Haremdeki kadınların da kısa etekli fotoğrafları var. Nasreddin isimli İran Şahı’nın en sevilen en konuşulan karısı Anis el-Doleh’tir. Kadın dönem şartları içerisinde en güzel olarak görülürmüş. Bıyıklarının olması tamamen yasaktan kaynaklıdır.

İran Şahı’nın Karısı

Resmi kaynaklı olmasa da güzelliği ve ünü günümüze kadar gelmiştir. Dönemin en gözde hanımlarından olan kadına 145 kişi evlenme teklifi etmiştir. Tabi Şah’ın karısı olmasından dolayı bu teklifler boşa gitmiştir. Anlaşıldığı üzere Anis el-Doleh’e aşık olanlar duygularını yoğun yaşıyorlarmış. Çünkü evlenme teklifi edip reddedilen 13 kişi intihar etmiş. Kendisini çok seven kocası da 1896 yılında suikast sonucu öldürülmüştür. Dönemin en güzel kadınına ne olmuştur orasını bilmiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: